середа, 15 лютого 2017 р.


Тема: Казки (соціально-побутові). Терпінням і працею всього здобудеш.
           Л. Костенко «Отак би слухав про царя Салтана…». «Золотий черевичок»
           (українська народна казка)
Мета: розширити й узагальнити знання учнів про види народних казок; ознайо-
            мити з українською народною казкою «Золотий черевичок»; удоскона-
            лювати навички правильного і виразного читання; продовжувати вчити
           знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; вчити визначати ді-
            йових осіб казки, характеризувати їх; розвивати зв’язне мовлення учнів,
            образне мислення; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати лю-
            бов, повагу та інтерес до усної народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку
І. Організаційний момент
    Ми зібрались в класі дружно,
    Щоб добре читати,
    І про українські народні казки
    Цікаве пізнати.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.     Вправа «Звуконаслідування»
-         Діти, пригадайте й відновіть різні звуки природи із життя: свист вітру, писк комара, гарчання собаки, звук дзвінка.

2.     Робота з складовими таблицями (таблиці у кожного на парті)    

Таблиця 1


А
О
У
И
І
Е
Я
Ю
Є
КВ
КВА
КВО
КВУ
КВИ
КВІ
КВЕ



КЛ
КЛА
КЛО
КЛУ
КЛИ
КЛІ
КЛЕ
КЛЯ
КЛЮ

КМ
КМА
КМО
КМУ
КМИ
КМІ
КМЕ



КН
КНА
КНО
КНУ
КНИ
КНІ
КНЕ
КНЯ
КНЮ
КНЄ
КР
КРА
КРО
КРУ
КРИ
КРІ
КРЕ
КРЯ
КРЮ

РВ
РВА
РВО
РВУ
РВИ
РВІ
РВЕ



ТВ
ТВА
ТВО
ТВУ
ТВИ
ТВІ
ТВЕ



ТК
ТКА
ТКО
ТКУ
ТКИ
ТКІ
ТКЕ



ТЛ
ТЛА
ТЛО
ТЛУ
ТЛИ
ТЛІ
ТЛЕ
ТЛЯ


ТН
ТНА
ТНО
ТНУ
ТНИ
ТНІ
ТНЕ
ТНЯ
ТНЮ
ТНЄ
ТР
ТРА
ТРО
ТРУ
ТРИ
ТРІ
ТРЕ
ТРЯ
ТРЮ

ПЛ
ПЛА
ПЛО
ПЛУ
ПЛИ
ПЛІ
ПЛЕ
ПЛЯ
ПЛЮ

ПР
ПРА
ПРО
ПРУ
ПРИ
ПРІ
ПРЕ
ПРЯ
ПРЮ

ПТ
ПТА
ПТО
ПТУ
ПТИ
ПТІ
ПТЕ
ПТЯ
ПТЮ

ПШ
ПША
ПШО
ПШУ
ПШИ
ПШІ
ПШЕ




Читають слабші учні в повільному, а потім у швидкому темпі (по одному, хором)

Таблиця 2


А
О
У
И
І
Е
ВБР
ВБРА
ВБРО
ВБРУ
ВБВИ
ВБВІ
ВБВЕ
ВКЛ
ВКЛА
ВКЛО
ВКЛУ
ВКЛИ
ВКЛІ
ВКЛЕ
ВПР
ВПРА
ВПРО
ВПРУ
ВПРИ
ВПРІ
ВПРЕ
ВСМ
ВСМА
ВСМО
ВСМУ
ВСМИ
ВСМІ
ВСМЕ
ВСТ
ВСТА
ВСТО
ВСТУ
ВСТИ
ВСТІ
ВСТЕ
ВТР
ВТРА
ВТРО
ВТРУ
ВТРИ
ВТРІ
ВТРЕ
ЗБР
ЗБРА
ЗБРО
ЗБРУ
ЗБРИ
ЗБРІ
ЗБРЕ
ЗДР
ЗДРА
ЗДРО
ЗДРУ
ЗДРИ
ЗДРІ
ЗДРЕ
СКЛ
СКЛА
СКЛО
СКЛУ
СКЛИ
СКЛІ
СКЛЕ
СКР
СКРА
СКРО
СКРУ
СКРИ
СКРІ
СКРЕ
СПР
СПРА
СПРО
СПРУ
СПРИ
СПРІ
СПРЕ
СТР
СТРА
СТРО
СТРУ
СТРИ
СТРІ
СТРЕ
ШКР
ШКРА
ШКРО
ШКРУ
ШКРИ
ШКРІ
ШКРЕ
НТР
НТРА
НТРО
НТРУ
НТРИ
НТРІ
НТРЕ

Читають сильніші учні в повільному, а потім у швидкому темпі (хлопчики-дів-чатка-хором)

3.     Чистомовка. Гра «Спіймай риму»
Ки-ки-ки – ми читаємо …(казки)
Рі-рі-рі – їх складають …(казкарі)
Ва-ва-ва – фантастичні там …(дива)
Ча-ча-ча – казка мудрості …(навча)
Ло-ло-ло – в ній добро перемагає … (зло)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
        Казок на світі є багато –
        І веселих, і сумних.
        Тож чи зможемо
        Прожити ми без них?
        Не можем без казки у світі ми жити,
        Бо казка нас вчить, як потрібно дружити,
        Як зло подолати, як хитрих провчити,
        Як чуйних, і добрих, й сміливих любити.
 Казка—це дитинство людства і його мудрість. Нам із самого раннього віку чита-ють і розповідають казки. Нас вони виховують і вчать жити по правді.
  Сьогодні ми розпочнемо ознайомлення із соціально-побутовими казками. Герої цих казок – люди, що знаходяться в обставинах, близьких до реального життя. Потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність. У цих казках завжди пере-магають бідні, пригноблені, але чесні, мудрі, порядні й працьовиті герої. Склада-ючи ці казки, народ навчає нас, як треба жити, до чого прагнути.
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу
    1. Вправа  «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання учнями тексту «Казки» у підручнику с.20-21
-  На основі чого виникла казка?
-  Яким чином це сталося?
-  На які види розподіляють казки за змістом?
-  У чому полягає особливість соціально-побутових казок?
   2. Гра «Рибки»
Мовчазне читання вірша  Ліни Костенко «Отак би й слухав про царя Салтана…»     
 - Які казки згадуються у вірші Ліни Костенко?
 - Що є особливістю казок?
   3. Словникова робота
Прочитайте і спробуйте пояснити значення записаних на дошці слів:
карий (кінь)             темно-коричневий, гнідий
верба яра                 яскраво-зелена
полумінь                 полум’я, вогонь
левада                      пасовисько
мичечка                   пучок льону, підготовлений до прядіння
рам’я                       старий, поношений одяг
причепурилася       прикрасила
відправа                  церковна служба

Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
Встаньте, діти, усміхніться,
І до сонця потягніться.
За вчорашній день щасливий
Землі нашій поклоніться.
В різні боки нахиліться.
Покружляли, потяглися
Й до роботи знов взялися.

IV. Опрацювання української народної казки «Золотий черевичок»
1.     Передбачення змісту твору
-         Прочитайте перші два абзаци казки.
-         Як ви думаєте, про що розповідатиметься далі?
2.     Читання казки у комбінований спосіб (учитель – кращий учень –          самостійно до кінця І частини)
3. Аналіз змісту І частини казки за запитаннями
       - Про що ця казка? (Про несправедливе ставлення баби до дідової дочки)
       - Хто персонажі казки?
       - Що в цій казці реальне, а що – фантастичне?
        - Хто з дійових осіб викликає у вас повагу, а хто –осуд? Чому?
        - Що постало початком для появи чудесного, незвичайного? (Завдання злої баби, яке виконати дівчині було нереально)
    4. Повторне читання казки
         а) Прочитайте перший абзац три рази: повільно, швидко й дуже швидко (скоромовкою). Чітко вимовляйте слова.
         б) Гра «Безперервний ланцюжок» (до слів бабі не догодить)
         в) Робота з фразеологізмами.
             Пояснити вислови: просвітку їй нема; ні до холодної води не береться;    
             сиділа згорнувши руки.
             Просвітку їй нема – немає вільної хвилини на відпочинок;
             ні до холодної води не береться – нічого не робить по господарству;
             сиділа згорнувши руки – без роботи.
            - Які висловлювання можна віднести до дідової, а які до бабиної дочки?
         г) Вибіркове читання
       - Прочитайте, яким  було  перше завдання злої баби.
       - Як виросла верба?
       - Які символи українського народу згадуються? (Верба, криниця, чиста вода)
       - Зачитайте яке друге завдання дала баба дідовій дочці.
       - Знайдіть уривок казки, якому відповідає перший малюнок.
         ґ) Гра «Дочитай речення»
            «А як прийде лихо, …»
            «Баба свою дочку жалує, а …»
            «Бичок пасеться, а …»
            «Підійшла дівчина до верби та й каже …»
            «От верба й …»
            «От пішла баба з дочкою до церкви, а …»
            «Як увійшла вона …»
    5. Складання плану до І частини казки.
             1) Чарівне зернятко.
             2) Бабина і дідова дочка.
             3) Перше завдання мачухи.
             4) Допомога верби вперше.
             5) Пасе бичка бабина дочка.
             6) Друге завдання мачухи.
             7) Допомога верби вдруге.
             8) Поїздка до церкви першої неділі.
    6. Стислий переказ казки.
    7. Читання в особах.
       - Прочитайте розмову Ганни з вербою.
       - З якою інтонацією потрібно читати слова Ганни? Верби?
V. Підсумок уроку
        - До якого виду казок належить казка «Золотий черевичок»?
        - Чи хочеться вам дізнатися продовження казки?
        - Які події, на вашу думку, можуть відбутися далі?
        - Що найбільше сподобалось на уроці?
Оцінювання учнів
VI. Домашнє завдання
    Виразно читати, стисло переказувати с. 20-24

Немає коментарів:

Дописати коментар