четвер, 23 лютого 2017 р.

 Урок української мови
 4 клас

Тема: Відмінювання особових займенників 3-ї особи однини й множини.

Мета: поглиблювати і поширювати знання учнів про особові займенники; ознайо-
           мити з відмінюванням займенників 3-ї особи однини й множини; вчити від-
           мінювати особові займенники за зразком, користуватися навчальною таб-
           лицею для визначення відмінків займенників у реченні; розвивати зв’язне
           мовлення, мислення, увагу; розвивати самостійність,наполегливість, уваж-
           ність у навчальній діяльності, любов до природи та Батьківщини.

Обладнання: мовний матеріал, таблиці, роздатковий дидактичний матеріал, малю-
                       нки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.
    -  Відкрийте зошити. Запишіть число, класна робота. Спинки тримайте рівненько, зошити – похило.
1.     – Подивіться на рядок буквосполучень.
Ба ть ьк ів вщ ин на
     - Яке слово можемо утворити? (Батьківщина)
     - З якої букви пишемо це слово?
  Запишіть у свої зошити буквосполучення та утворене слово.
2.     Робота з деформованим реченням.
     - Складіть із даних слів прислів’я. (Запис на дошці).
Мати, Батьківщина - , за, умій, постояти, неї.
(Батьківщина – мати, умій за неї постояти)
- Як ви розумієте це прислів’я?
- Назвіть підмет і присудок.
3. Робота в парах.
1пара. Підібрати синоніми до слова Батьківщина.
Батьківщина – Вітчизна, рідний край, рідна сторона, Україна, рідне село.
2 пара. Підібрати епітети.
Батьківщина – рідна, мила, красива, незалежна, могутня, квітуча.
3 пара. Виконати звуко-буквений аналіз слів.
[Б а тˈ кˈ і в ш ч и н а] – 11 б., 11 зв., 4 скл.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
     1. Вчимося редагувати. (Текст записаний на дошці).
 - Прочитайте текст, вставляючи в потрібному відмінку особові займенники, що в дужках. Визначте особу цих займенників.
                                          Росли разом троянда і кро-                  
                                          пива.
                                           Кропива раз і каже своїй
                                          сусідці: «Дивись, як це
                                          бджілка коло (ти) круж -
                                          ляє: (ти) ні на хвилинку
                                          нема від неї спокою.
                                          Я дивуюся, як вистачає
                                          (ти) терпіння. Я не дозво-
                                          лила б цій поганій кома-
                                          сі пити з (я) соки.(Я) ні-
                                          хто й руками не чіпає,
                                          а з (ти) бджілка робить,
                                          що хоче. Хіба (ти)
                                          це не обходить?»
        (З народної творчості)



   (Росли разом троянда і кропива. Кропива раз і каже своїй сусідці: «Дивись, як це бджілка коло тебе кружляє: тобі ні на хвилинку нема від неї спокою. Я дивуюся, як вистачає тобі терпіння. Я не дозволила б цій поганій комасі пити з мене соки. Мене ніхто й руками не чіпає, а з тобою бджілка робить, що хоче. Хіба тебе це не обходить?»)

-         До якої особи належать змінені займенники?
(До 1-ї та 2-ї особи однини)
-         Які займенники належать до 3-ї особи однини і множини? (Він, вона, воно, вони).
-         Яка особливість займенників 3-ї особи однини?
         (Ці займенники вказують на рід)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
-         Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати займенники 3-ї особи однини і множини – їх відмінювання, правопис, вживання в мовленні.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
    1. Робота з таблицею відмінювання займенників 3-ї особи однини і множини.
- Відкрийте підручник на с. 126, вправа 285.
   Розгляньте уважно таблицю відмінювання займенників 3-ї особи.

Відмінок

Займенники 3-ої особи
Однина
Множина
Називний
Родовий

Давальний
Знахідний

Орудний
Місцевий
він
його
(до) нього
йому
його
(про нього)
ним
(на) ньому

вона
ї ї
(до) неї
їй
її
(про) неї
нею
(на) ній

воно
його
(до) нього
йому
його
(про) нього
ним
(на) ньому

вони
їх
(до) них
їм
їх
(про) них
ними
(на) них


- Що цікавого ви помітили? (Займенники він, воно мають однакові відмінкові форми, крім називного відмінка).
    2. Опрацювання правила.
- Прочитайте правило на с. 126.
- Чи підтверджує воно наші спостереження?
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
    1. Робота з прислів’ями. (З коментуванням).
Діти отримують картки з прислів’ями:
         У  нього не дістанеш і серед зими льоду.
         Ми з тобою, як риба з водою.
         З ним каші не звариш.
         На тобі, небоже, що мені негоже.
Завдання: Прочитати прислів’я. Пояснити їх зміст. Виписати особові займенники.
                  Визначити особу, число й відмінок. Поставити їх у називному відмінку              
однини.
(У нього – 3-я ос. одн., Р. в. – він;
 ми – 1-а ос. мн., Н. в.
з ним – 3-я ос. одн., О. в. – він;
тобі – 2-а ос. одн., Д. в. – ти;
мені – 1-а ос. одн., Д. в. – я.

VІІ. Фізкультхвилинка.
        Раз! Два! Час вставати –
        Будемо відпочивати!
        Три! Чотири! Присідаймо,
        Швидко втому проганяймо!
        П’ять! Шість! Засміялись,
        Кілька разів нахилились.
        Сім! Вісім! Час настав
        Повернутися до справ!

2. Письмове виконання вправи 287.
- Спишіть текст вправи 287, розкриваючи дужки. Підкресліть займенники 3-ї осо-би однини і множини. Позначте їх відмінок, користуючись таблицею відмінюван-ня за вправою 285.
  Він (одн., Н.в.); за нього (одн., Зн. в.); за ними (мн., Ор. в.); у нього (одн., Р. в.);
до нього (одн., Р. в.); він (одн., Н. в.); його (одн., Р. в.)

3.     Самостійна робота.
-           Замість пропусків поставте особові займенники в потрібних відмінках, на-звані на початку ряду.
   1 варіант
        
                       До … прийшов товариш.
ВІН                Тато купив … книжку.
                        пишається старший брат.

-         Який займенник змінювали?
-         До якої особи він належить?

  2 варіант
                        
                               У … дружний клас.
       ВОНА             З …  весело працювати.
                               … подобаються рухливі ігри.

-         Який займенник змінювали?
-         До якої особи він належить?
                   
4. Гра «Знавці». (На дошці).
- Усно складіть словосполучення «дієслово+займенник», використовуючи зай-менники 3-ї особи.
                     Сказати (кому?) ….     Д. в.
                     Пишатися (ким?) …    Ор. в.
                     Спитати (кого?) …       Зн. в.
                     Біг (перед ким?) …      Ор. в.
                     Піклуватися (про кого?) … Зн. в.
- Визначте відмінки займенників.
- Що виможете сказати про правопис займенників 3-ї особи з прийменниками?
 (Пишуться окремо)
Опрацювання правила .

Запам’ятай!
Займенники з прийменниками пишуть окремо:
зі мною, з тобою, на нас, у мене, перед нами, серед нас.

5. Робота з деформованим реченням.
 На дошці: Очі, були, у,  великі, нього, сині.
  (У нього були великі сині очі.)
- Як ви написали у нього? Чому?
- Визначте особу, число та відмінок займенника. (3-я ос. одн.. Р. в.)

6. Вибірковий диктант.
- Запишіть тільки займенники.
   Час не віл, його не налигаєш. Дерево живе, хоча з нього й осипається листя. Мало на ворога злитися – треба з ним битися. Щоб віл допомагав тобі, доглядай за ним.
Перевірка – фронтально.
- Який займенник зайвий у цій групі? Чому?
   (Тобі – 2-а ос. одн.)

7. Рубрика «Спілкуймося красно».
 - Щоб підкреслити повагу до адресата, займенник Ви у вітаннях та запрошеннях пишемо з великої букви.

Візьміть до уваги!
Займенник Ви пишуть із великої букви,якщо він указує на особу, до якої звертаються з повагою.






 - Складіть декілька таких речень.(Усно)

VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.     – Що нового дізналися на уроці?
- Що цікавого дізналися про відмінювання займенників 3-ї особи?
- Назвіть займенники 1-ї, 2-ї, 3-ї особи.
- Складіть усно кілька речень із займенниками.
2. Оцінювання учнів.
3. Вправа «Нові слова»
- З літер слова Батьківщина складіть нові слова.
Батьківщина – батьки, тин, тік, вікна, він, кат, квіти, танк, щит, банк, бант, Іван,
                          кава, бак, ти, ви, кабан, нива, битва, кит, канва, канат, щітка, кінь,
                          вата, нитка, віти, вік, кіт.

ІХ. Домашнє завдання.
   Виконати вправу 288, с. 127; опрацювати таблицю відмінювання с.126.


Немає коментарів:

Дописати коментар