Тема:
Терпінням і працею всього здобудеш. «Золотий черевичок» (українська
народна казка) (продовження)
Мета:
удосконалювати знання учнів про побутові казки, уміння ділити текст на
частини, навчати розуміти цілісний
зміст твору, його частин; виховувати
уважність до слів, якими описано
емоційний стан персонажів, мови твору;
формування вміння «читати»
емоційний стан персонажів на ілюстраціях;
збагачувати словниковий запас
учнів; виховувати інтерес до читання.
Обладнання:
таблиця Шульте, таблиці слів, записи на дошці, прислів’я за мето-
дикою Едігея, «розсипані»
прислів’я, малюнки до казки.
Тип
уроку: комбінований урок
Хід уроку
І.
Організаційний момент
Проспівав дзвінок –
починається урок.
З ласки,
маминої казки,
з щирого старання,
гомінких пісень…
Добрий день вам, діти,
добрий день.
ІІ.
Мовленнєва розминка
1.
Артикуляційна гімнастика
Годинник.
Відкрити рот. Губами зробити посмішку.
Кінчиком язика по черзі тягнутися до куточків рота.
Сховай цукерочку.
Закрити рот. Язик напружений. Упиратися
по черзі в щоки.
Чистимо зуби.
Закрити рот. Язиком виконати кругові
рухи між зубами і губами.
2.
Робота над скоромовкою
Говірка та горда Ганна –
господиня бездоганна.
Промовляння скоромовки у різному темпі.
3.
Таблиця Шульте
7
|
18
|
8
|
11
|
22
|
16
|
25
|
13
|
2
|
9
|
6
|
10
|
1
|
20
|
5
|
15
|
24
|
17
|
14
|
19
|
3
|
12
|
21
|
23
|
4
|
Стукаючи олівцем, знайти всі числа від 1
до 25.
4.
Вправа «Не зіб’юсь»
дочка баба-бабця-бабусенька
дочка дочка-доця-донечка
бочка сад-садок-садочок
дочка верба- верби-вербо
-
Прочитайте швидко, правильно.
-
Назвіть пестливі слова; споріднені; слово-звертання.
5.
Читання деформованих прислів’їв
Цяпра динулю
дугоє, а лінь нуємар. (Праця людину годує, а лінь марнує).
Котяж муто тижи,
хто ен чехо битиро. (Тяжко тому жити, хто не хоче робити).
ІІІ.
Перевірка домашнього завдання.
1. Мозковий штурм.
-
Який розділ ми вивчаємо? (Від міфу до казки)
-
Який вид казки читаємо? (Соціально-побутову)
-
Яка особливість соціально-побутових казок?
-
Які особливості побудови казки?
-
Які найбільш відомі зачини і кінцівки ви знаєте?
2.Читання та переказування казки «Золотий
черевичок»
ІV.
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок –
у світ казки й фантазії зробимо
крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
та знову вона завітала до нас.
Сьогодні ми продовжуємо працювати над українською народною казкою
«Золотий черевичок».
V. Робота над казкою “Золотий черевичок»
1. Словникова робота.
а) Читання «пірамідок» слів
«луною» за вчителем.
ноги
доня
ніжки
дочка
біленькі
дитина
черевичок
дівчина
прийшовся
дружина
б) Прочитати виразно:
нетіпаха, ледащиця, князенко, поторопіли.
- До слів нетіпаха, поторопіли
дібрати синоніми.
(Нетіпаха – неохайна, недбала, нечепурна, задрипанка, замазура, задрипа.
Поторопіли – здивувалися, зробили
великі очі, заклякли від здивування)
2. Читання казки у комбінований спосіб
(учитель – кращий учень – самостійно до кінця)
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка
Вийшли вранці на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли.
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись,
Головою похитали
Й працювати знов почали.
VI. Повторне перечитування та аналіз казки.
1.
Робота в парі.
-
Які завдання придумувала баба дідовій дочці?
-
Для чого вона це робила?
2.
Вибіркове читання.
-
Прочитайте, які слова промовляла мати до доньки, даючи їй
зернятко. У яких словах звучить любов, лагідність і особлива турбота про свою
дитину.
-
Як промовляла мати до доньки? (Нишком)
-
Якими словами передано стан чоловіка?
-
Чи згадується далі в казці батько Ганни?
-
Відшукайте вислови, якими передано лінь бабиної дочки та
тяжке життя дідової дочки.
-
Як зверталася баба до дідової дочки?
-
Хто і як допомагав Ганні?
-
Скільки разів? (4)
-
Знайдіть і зачитайте повтори в казці.
-
Відшукайте чарівні перетворення.
3.
Робота з малюнком с.23.
- Розгляньте малюнок.
-
Які почуття переживають панни з полотном у руках? А
Ганна? (Панни – щирість, ніжність, Ганна – здивування)
4.
Робота з малюнком с.27. Порівняльна характеристика
дідової дочки і бабиної.
-
Розгляньте уважно малюнок. Зверніть увагу на обличчя,
поставу, жести, міміку.
-
Що ви можете сказати про вирази обличчя дідової та
бабиної дочки? (Ніжне, веселе – перелякане, здивоване, похмуре, зле)
-
Порівняйте постави у дівчат. (Струнка, рівна – товста,
згорблена)
-
Що можна сказати про жести, міміку?(Радісна, щаслива,
усміхнена, розве-ла руки, готова до танцю – сховалася за бабу, зла, ненависна)
5.
Складання плану до ІІ частини казки.
1)
Розповідь про дивовижну панночку.
2)
Поїздка до церкви другої неділі.
3)
Зустріч панночки з князенком.
4)
Поїздка до церкви у третю неділю.
5)
Загублений черевичок.
6)
Пошук князенком черевичка.
7)
Примірка черевичка бабиною дочкою.
8)
Примірка черевичка дідовою дочкою.
9)
Допомога верби вчетверте.
6.
Стислий переказ казки.
7.
Проглядове читання.
Переглятьте казку і
відшукайте порівняння.(Вода холодна та чиста, як сльоза; бачили панночку, як
сонце; ноги, як колоди)
VII. Узагальнення знань
учнів.
1. - Що в казці перемогло?
-
Яка головна думка казки?
2. «Добре – погано»
- Запишіть у таблицю, що
схвалюється у казці, а що засуджується.
Добре
|
Погано
|
|
|
(добро – зло; праця –
лінь; любов – ненависть)
- Як називаються такі пари слів? (Антоніми)
VIII. Підсумок уроку.
1.
Система незакінчених речень.
-
Закінчіть речення «Ця казка навчила мене…»
-
«Мені найбільше сподобалась… .Тому що вона…»
2.
Робота із «розсипаними»
прислів’ями.
-
Складіть із
«розсипаних» слів прислів’я. Чи підходять
вони до казки «Золотий черевичок». Доведіть свою
думку.
SHAPE \* MERGEFORMAT
роботи
|
вдалі
|
Руки
|
малі
|
та
|
до
|
Хто
|
тому
|
працює
|
щастить
|
і
|
добре
|

3.
Оцінювання учнів.
ІХ.
Домашнє завдання.
Виразно читати та переказувати казку;
підібрати прислів’я про працю.